Sekielscy zasługują na nagrodę od polskiego Kościoła

Nie wiem, czy istnieje taka nagroda, ale jeśli nie, to należałoby ją ustanowić, choćby po to tylko, by przyznać ją ten jeden jedyny raz – nagroda za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła. I tę nagrodę polscy biskupi powinni – wszyscy razem – wręczyć Tomaszowi i Markowi Sekielskim.

Nie wiem, jakie intencje przyświecają braciom Sekielscym, nie siedzę wszak w ich głowach i sercach. Być może, jak twierdzą niektórzy, są oni zapiekłymi wrogami Kościoła, chcą go zniszczyć i zohydzić. Może, choć osobiście w to wątpię. Niezależnie jednak od tego, jakie są ich ewentualne intencje, wiem, jaką robotę dla Kościoła robią – dobrą i ważną.

To nie dziennikarze tropiący afery takie jak z księżmi Kanią i Hajdaszem oraz biskupem Janiakiem, to nie ci, którzy domagają się wyjaśnienia win ks. Henryka Jankowskiego i inni, to nie ofiary domagające się sprawiedliwości, to nie ci, którzy na płotach kościołów wieszają dziecięce buciki – to nie oni szkodzą Kościołowi.

Kościołowi szkodzą księża, którzy molestują dzieci. Szkodzą mu ludzie, którzy widzą to i nie reagują na krzywdę dzieci – jak siostra zakrystianka filmu “Zabawa w chowanego”. I choć ona wydaje się równocześnie ofiarą, to jest też współwinna. Kościołowi szkodzą w sposób szczególny przełożeni – ci zakonni oraz biskupi – którzy chronią sprawców i którym brak wrażliwości dla ofiar.

Bohater filmu mówi w pewnym momencie znamienne zdanie:

Nie mam żalu do Kościoła. Mam żal do księdza Hajdasza i do biskupów kaliskich.

A potem z rozgoryczeniem mówi jeszcze o tym, że biskup w ogóle nie myśli o nim jako ofierze, o jego uczuciach, nie martwi się tym, że on przez to odejdzie od Kościoła, że zabrakło biskupowi choćby krzty wrażliwości, empatii i ojcowskiego podejścia.

Gdyby biskup kaliski Edward Janiak miał w sobie jeszcze cień przyzwoitości, powinien sam, nie czekając na decyzje z Watykanu, jak najszybciej złożyć urząd biskupi, udać się w jakieś miejsce odosobnienia i tam w pokorze czekać na watykańskie decyzje oraz na decyzje organów ścigania. Wcześniej zaś powinien poprosić ofiary księdza Hajdasza o spotkanie lub w inny sposób, uwzględniając to, że one już mogą nie chcieć się spotykać, poprosić tych chłopców i ich rodziny, ale i całą powierzoną mu diecezję o wybaczenie.

Ofiarami pedofilów w sutannach i chroniących ich biskupów są przede wszystkim skrzywdzone dzieci. Ale nie tylko one. Ofiarami są też rodziny tych dzieci. Jak obwiniać muszą się, niesłusznie, ale jednak, rodzice tych chłopców! Że nie upilnowali, że nie ochronili, że nie zauważyli, że głupio zaufali w przekonaniu, że przecież ksiądz nie może krzywdzić, że nie pod ich dachem… Ofiarą jest ta siostra zakonna, choć nosi też w sobie współwinę, bo nie reagowała. Nie reagowała, bo nauczono ją milczeć posłusznie i bezradności, nauczono ją, że ona jako zakonnica nic nie może wobec księdza. Ofiarami są wszyscy zgorszeni, którzy tracą wiarę, którzy odchodzą od Kościoła, którzy boją się wysłać dziecko na religię.

Ofiarami księży pedofilów są też wszyscy inni księża. Tak, to prawda, co mówi w filmie bp Janiak: Księża nie są wcale najliczniejszą grupą wśród pedofilów. To nie jest też tak, że pedofile są liczną grupą wśród kapłanów. To nie o statystykę przecież chodzi, lecz o to, że od księdza mamy prawo wymagać więcej. I o to, że, choć według statystyk najliczniejszą grupą wśród sprawców czynów pedofilnych są pracownicy budowlani, to Związek Budowlańców nie przenosi murarza-pedofila z budowy na budowę ani nie przekonuje publicznie, że mówienie o pedofilii w tej grupie to atak na całe budownictwo mieszkaniowe na świecie.

Współprowadzę na Facebooku stronę Fajny Ksiądz. Codziennie prezentujemy na niej fajnych księży, zgłoszonych przez ich parafian. Większość księży robi dobrą robotę – to dobrzy ludzie. I to za nimi potem wołają “pedofilu”. To, co robią wilki w sutannach, odbija się na tych dobrych duchownych.

https://www.facebook.com/fajnyksiadz/photos/a.1558519091106165/2402374840053915/?type=3&__tn__=-R

Nie dawno zamieściliśmy na stronie Fajny Ksiądz obrazek z hasłem “Fajny ksiądz potrzebuje modlitwy, aby nim nadal był. Niefajny – aby nim się stać”. Jest jeszcze jedna kategoria, o której nie pomyśleliśmy: ci, którzy powinni przestać być księżmi. Do tej kategorii zalicza się i ksiądz Hajdasz, i biskup Janiak.

Kościół potrzebuje oczyszczenia – z tych, którzy krzywdzą, ale i z tych, którzy krzywdzicieli chronią. I o to należy się modlić. A równocześnie oczywiście o to, by i jedni, i drudzy, ponosząc konsekwencje swoich win, próbowali nawracać się i zmieniać na lepsze. Biskup Edward Janiak zawinił, ale może jako już Edward Janiak, nie – biskup, nie – ksiądz, zrozumie swoje winy, zechce je odpokutować i zadośćuczynić? O to warto się modlić.

Film Tomasza i Marka Sekielskich “Zabawa w chowanego” można obejrzeć tutaj:

Navigate