Nie daj się wciągnąć w wir

Przez długi czas słyszałem nieustannie, że wszystko robię źle. Zalewał mnie potok nieustających, wyrażanych w agresywnej formie, pretensji i krytyki. Targany poczuciem winy przyjmowałem wszystkie zarzuty “na klatę”.

Dowiedziałem się, że “wszystko, co robię, robię źle, a jeśli robię coś dobrze, to tylko złe rzeczy“. Zacząłem wierzyć w to, co słyszałem. Przygniatało mnie to. Moja samoocena spadła do poziomu Rowu Mariańskiego. Widziałem w sobie złego człowieka.

Krytyka jest bardzo cenna. Pozwala dostrzec to, co trzeba w sobie poprawić i podjąć ten trud. Ale cenna jest wtedy, gdy nie służy wgnieceniu kogoś w podłogę, pognębieniu, gdy wynika z życzliwości, z miłości.

To, czego doświadczałem, nie było jednak taką krytyką. Ta krytyka miała właśnie gnębić i ranić. W dodatku w tym czasie zmagałem się z narastającą depresją, więc te ataki pogłębiały tylko moją chorobę.

I w pewnym momencie uświadomiłem sobie, że nie mogę przyjmować narracji kogoś, kto w sposób ewidentny mnie nienawidzi i źle mi życzy. Ktoś, kto mną gardzi, nie jest wiarygodnym źródłem wiedzy o mnie. Nie mogę pozwolić się zniszczyć.

Ta myśl była oczyszczająca. Pozwoliła mi spojrzeć na siebie inaczej. Dostrzec, że tak – mam wady, nawet mnóstwo; tak – w różnych sprawach z pewnością nawalam; ale nie we wszystkim nawalam ani nie składam się z samych wad. Nie jestem złym człowiekiem. Oprócz wad mam też zalety.

Bardzo często mamy w swoim otoczeniu ludzi, którzy, czasem nawet nieświadomie, obarczają nas ciężarem totalnej krytyki i swoimi złymi emocjami. Wciągają nas w coś jak wodny wir – niskiej samooceny, poczucia winy, które ciągną nas na dno. Nie możemy na to pozwolić. Ktoś, kto tak postępuje, nie kocha, ale nienawidzi. Od tego trzeba się jak najszybciej odciąć.

Jeśli masz kogoś takiego w swoim otoczeniu, nie wierz mu. Odetnij się jak najszybciej. Nie daj się wciągnąć w wir. I szukaj wokół siebie ludzi, a na pewno tacy są, o czym sam się przekonałem, którzy pomogą Ci nie utonąć i wyciągną na brzeg.

Obraz orca13p z Pixabay
Navigate