Lekcja życia – przyjaźń versus Przyjaźń

Wielu rzeczy można się nauczyć w chwilach próby. Nie ma znaczenia, skąd ta próba. Nawet jeśli wynika ona z własnych win i własnych błędów. Nie ma znaczenia, skąd ta próba. Ważna jest lekcja, którą przynosi. Choć czasem myślę, że są lekcje, których lepiej nie odrabiać. A czasem ta nauka jest wewnętrznie sprzeczna, przynajmniej z pozoru.

Nauczyłem się nie wierzyć w przyjaźń i doceniać Przyjaźń. Iluż to było wokół mnie przyjaciół! Większości z nich już nie ma. Na szczęście. Dziś nie wierzę w zapewnienia o przyjaźni. Im bardziej mnie ktoś zapewnia, tym bardziej ja mu nie wierzę. Prawdziwa Przyjaźń nie potrzebuje zapewnień. Ona po prostu jest.

[video_embed][/video_embed]

Nauczyłem się cenić ciszę, spokój i samotność. Kiedyś bałem się ich. Bałem się ciszy, bałem się spokoju i pustki, bałem się samotności. Na siłę szukałem ludzi, na siłę szukałem zajęć, szukałem ludzkiej akceptacji, obecności innych.

Teraz już wiem, że czasem lepiej, gdy ludzi wokół mnie nie ma. Gdy jest cicho i spokojnie. Wtedy można zmierzyć się z własnymi myślami. Bo ten zgiełk, za którym goniłem, był po to, by od tych myśli uciec. A przy okazji im mniej ludzi i im dalej ode mnie, tym mniej mogą zranić.

[video_embed][/video_embed]

Kiedy zaczynałem pisać tekst, a było to sporo czasu temu, zapowiadał się jako takie rzewne blablanie pod tytułem “o, ja biedny, o ja samotny”. Ale patrzę na to dziś. Nie, nie jestem “taki biedny, taki samotny”. Zdecydowanie nie. Za to jestem pewniejszy. Pewniejszy, bo wiem, na kim mogę polegać. Pewniejszy, bo wiem, że odsunąłem od siebie to, co fałszywe, niepewne.

A najśmieszniejsze w tym wszystkim wydaje mi się jakoś to, że, gdy już to zrobiłem, okazało się, że moje życie zamiast ciszą i spokojem zapachnie rodzinnym domem i dziecięcym hałasem. Taka to promocja była. 🙂

Navigate