Imię do bierzmowania

Bierzmowanie to sakrament, na który bardzo mocno czekam. Dlatego wybór patrona nie mógł być przypadkowy. Podszedłem do tego metodycznie, ale i tak długo miałem problem z podjęciem decyzji.

Zacząłem od prześledzenia listy wszystkich świętych i wstępnej selekcji. Pierwsze kryterium, jakie przyjąłem, było takie, że ma to być imię, które nosił tylko jeden święty, by było wiadomo, kto i dlaczego jest moim patronem. Dokonałem więc tej pierwszej selekcji i zacząłem czytać życiorysy tych świętych. Tak powstała pierwsza lista. Po jej stworzeniu natychmiast złamałem swoje założenie i dopisałem do niej dodatkowego patrona – świętego Pawła, apostoła.

Na mojej liście znaleźli się różni “kandydaci”. Z nich dokonywałem kolejnej selekcji. Odrzuciłem m.in. świętego Arnulfa, patrona piwowarów, bo co prawda marzę o tym, by warzyć własne piwo, ale piwowarem jednak nie jestem. Odrzuciłem świętego Torlaka, patrona Islandii, uznając, iż fakt, że mój brat jest obywatelem tego kraju, nie jest wystarczającym powodem. Odrzuciłem po długim namyśle świętego Rocha. Jest on co prawda patronem zwierząt domowych. ale kojarzy się raczej z psami, a ja jestem kociarzem. Po znacznie dłuższym namyśle zrezygnowałem również ze świętego Izydora, patrona internetu, doszedłem bowiem do wniosku, że praca nie jest całą moją tożsamością.

Na mojej “liście trzech” zostali ostatecznie:

 1. święty Paweł
 2. święty Dyzma
 3. święty Efrem Syryjczyk
święty Efrem
Преподобный Ефрем Сирин.: [Афон. XIV.] Прп. Ефрем Сирин. .Фреска церкви Успения Богородицы в Протате. Афон. Autor: Мануил Панселин, źródło: Wikipedia

Święty Efrem Syryjczyk

Efrem przyciągał moją uwagę. Nie dość, że imię brzmi oryginalnie i egzotycznie, bo to, przyznacie, jeszcze marny powód, ale urzekały mnie pisane przez niego hymny:

1. Kto uzdolni mnie do spoglądania i wpatrywania się w Ciebie, wspaniałe światło! gdzie są zgromadzone Twoje podobieństwa, Panie? Kto może odnaleźć ciepło takie, które choć oddzielone nie jest jednak odcięte, jak Duch Święty?

Potęga Jego ciepła przebywa ponad wszelką rzeczą: całość Jego jest ze wszystkimi rzeczami, jak i z każdą z nich z osobna. Nie jest ono odcięte od promienia, który jest weń wmieszany, ani od słońca, będącego złączonym z nim; a kiedy rozprzestrzenia się na stworzenia, każde z nich przyjmuje moc jego ciepła na miarę swoich możliwości.

Przezeń nagi ogrzewa się, gdy przyodziewa się w nie, na podobieństwo Adama, który nie nosił odzienia; oto to, co jest krzepiące dla wszystkich, którzy są nadzy, gdy odsyła ich wzmocnionymi do wszystkich ich prac.

2. Również Duch odział Apostołów i rozesłał ich na cztery strony świata na trudy. Przez ciepło wszystkie rzeczy dojrzewają, tak jak przez Ducha wszystkie są uświęcane! O widzialne podobieństwo! Przez nie, zimno będące w ciele zostaje pokonane, jak nieczystość przez Ducha Świętego. Przezeń te rzeczy, które mróz związał są rozwiązywane; jak dusze, które związał Zły są [rozwiązywane] przez Ducha Świętego.

Przezeń cielęta [miesiąca] Nisan tańczą; jak uczniowie za sprawą Ducha Świętego, który zamieszkał w nich. Przez gorąco również cugle zimy są rozrywane, którymi to wstrzymuje ona owoce i pędy; przez Ducha Świętego znów cugle Złego są rozrywane, przez które powstrzymywał on wszelkie łaski. Ciepło budzi wnętrzności uśpionej ziemi; tak jak Duch Święty Kościół.

Jak długo zatem będzie się błąkał, i jak długo on, słaby człowiek, będzie poszukiwał potężnego nieograniczonego skarbu? i jak może on błądzić tak bardzo, żeby równać coś z Tym, względem którego cokolwiek jest w czterech stronach świata jest małe?

3. Ciepło poluźnia złe cugle, o tak, lodowatą ciszę mrozu na wargach,
i wnika w usta, o tak, i w język, jak uczyniły języki Ducha, które spoczęły na Uczniach. Duch Święty przez Swoje Gorąco udzielone przez języki, wygnał ciszę od Uczniów, złe, o tak, mroźne milczenie, które, niczym od zimy, zostało przepłoszone, żebyśmy mogli mówić.

Dlatego ludzie będący znakiem zimy, podobieństwem mrozu, byli całkowicie mroczni względem Uczniów: Duch Święty przez języki ognia, które zstąpiły, rozwiązał potęgę zimna, i przepędził lęk od Uczniów: i milczenie pierzchło z ich języków przez języki. Szatan został skazany na podobieństwo zimy, a ludzie szaleli, a szaleństwo to uczyniło z nich wszystkich przeciwieństwo Lutego.

A oto tam, małe ptaszki w górze mówią nowymi głosami, w chwili gdy wzgardziły jastrzębiem i zimą. Oto są rzeczy, których zapowiedzią było ciepło, i tych również Duch Święty dokonał. A któż do nich dorasta?

Długo o Efremie myślałem, ale rozważyłem ostatecznie, iż jest on patronem przywódców duchowych, a do tego to mi bardzo daleko. Ostatecznie zrezygnowałem więc i z tego pomysłu. Zostało mi więc dwóch potencjalnych patronów:

 1. święty Paweł
 2. święty Dyzma
święty Paweł z Tarsu
Symulacja twarzy św. Pawła stworzona przez ekspertów z Landeskriminalamt of North Rhine-Westphalia using historical sources, źródło: WIkipedia

Święty Paweł

Któż nie czytał, nie słyszał o Szawle, który na drodze do Damaszku, dzięki spotkaniu z Panem Jezusem, cudownie zmienił się w Pawła? O ile Piotr był pierwszym papieżem, o tyle Paweł – mam wrażenie – stworzył podstawy doktryny teologicznej, no i był niezwykle odważnym, aktywnym apostołem. Któż nie zna też pięknego tekstu o miłości z I Listu do Koryntian?

Paweł fascynuje mnie od dawna, czemu nieraz dawałem wyraz na blogu, zwłaszcza w ramach #slowomasile. Z jednej strony fascynuje mnie jego przemiana. Oto ktoś, kto był zapiekłym wrogiem chrześcijaństwa, stał się jednym z kluczowych apostołów. Nie jest przecież przypadkiem to, że wymieniamy go w jednym rzędzie ze świętym Piotrem. Nawet wspomnienie w kalendarzu maja wspólne: apostołów Piotra i Pawła.

Już sama przemiana Szawła w Pawła budzi nadzieję. Ale dodatkowo zachwyca mnie to, że Paweł został zaakceptowany przez współczesny mu Kościół. Przecież tak po ludzku aż prosiło się o nieufność, o jakąś kwarantannę. Wciąż zastanawiam się, czy dziś święty Paweł znalazłby swoje miejsce w Kościele. I nieustająco staram się wierzyć, że tak.

Po pewnym czasie naszła mnie jednak refleksja i wypunktowałem powody, dla których to też nie jest patron dla mnie:

 • Szaweł nie tyle był grzesznikiem, co przeciwnikiem chrześcijaństwa i prześladowcą chrześcijan. Ja nigdy nie czułem się przeciwnikiem chrześcijaństwa. Inna sprawa, że warto pamiętać o jego motywacjach: Szaweł był po prostu głęboko wierzącym człowiekiem, przywiązanym do żydowskiego prawa.
 • Paweł był wielkim apostołem. Mi daleko nawet do określenia jako małego apostoła.
 • Przyjęło się jakoś, że ludzie nie posługują się imieniem od bierzmowania, ja zaś chciałem go używać. Imię to, w zestawieniu z moim nazwiskiem, kojarzy się jednak z moim krewnym, który jest osobą publiczną. Nie chciałbym być z nim mylony, zwłaszcza że, przyznam szczerze, nie jest to ktoś, z kim chciałbym być kojarzony. I nie wiem, czy on chciałby być kojarzony ze mną.

Święty Paweł budzi moją intuicyjną sympatię. Czuję z nim jakąś, trudną do zdefiniowania, więź. Ostatecznie jednak i jego jako potencjalnego patrona odrzuciłem. Tak oto metodą eliminacji dokonałem wyboru.

święty Dyzma - Dobry Łotr
Dimas, retaule de la santa Creu de Miquel Alcanyís, museu de Belles Arts de València, źródło: Wikipedia

Święty Dyzma

Ten święty towarzyszy mi już od pewnego czasu. Dyzma, inaczej Dyzmas, a jeszcze w innym zapisie Dismas. Mój muzyczny projekt nazywa się wszak właśnie Dismas, właśnie na cześć tego patrona. Dyzma nazywany jest powszechnie Dobrym Łotrem.

W Ewangelii według świętego Łukasza, jako jedynej z kanonu Pisma Świętego, pojawia się rozmowa trzech ukrzyżowanych: Pana Jezusa i dwóch wiszących po Jego bokach złoczyńców:

[box title=”” border_width=”2″ border_color=”#339933″ border_style=”solid” icon=”plus-circle” icon_style=”bg” icon_shape=”circle” align=”left” text_color=”#222222″]Łk 23, 39-43: Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież – sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju».[/box]

Imię Dobrego Łotra pojawia się w apokryficznej Ewangelii Nikodema. Według innych źródeł miał on nazywać się Titus, jednak zarówno w Kościele rzymsko-katolickim, jak i w Kościołach obrządku wschodniego czczony jest jako święty Dyzma.

Prawosławny krzyż, jak wiadomo, zawiera ukośną belkę. Symbolizuje ona właśnie obu złoczyńców straconych razem z Panem Jezusem. Część skierowana ku dołowi odpowiada łotrowi, który złorzeczył Zbawicielowi i został potępiony, zaś ta skierowana ku górze – zbawionemu dzięki słowom Chrystusa Dobremu Łotrowi.

Według jednej z legend krzyż Dobrego Łotra został odnaleziony wraz z krzyżem Pana Jezusa i czczono go jako relikwię. Jedna część tego krzyża dotarła do klasztoru bizantyjskiego w Nikozji, druga do Bolonii, a jeszcze inna – poprzeczna belka – znajduje się w bazylice Santa Croce di Gerusalemme (Świętego Krzyża z Jerozolimy) w Rzymie.

Jest też i jeszcze inna legenda. Przedstawia ona Dobrego Łotra jako rozbójnika, który pomógł Świętej Rodzinie w ucieczce z Egiptu. Nawrócenie miało być w oczach samego Dyzmy nagrodą za tamten czyn.

Kult Dobrego Łotra rozpowszechnili franciszkanie. Przedstawiali go oni jako patrona skazanych na śmierć. Święty Dyzma patronuje także więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, ludziom proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Prawda, że pasuje?

Ludzie – zwłaszcza pogubieni życiowo – zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy. Według tradycji Dyzma jako pierwszy człowiek po wygnaniu Adama i Ewy trafił do raju. Jest też określany jako pierwszy święty w historii Kościoła, kanonizowany osobiście przez samego Pana Jezusa. Wspomnienie tego świętego Kościół katolicki obchodzi 26 marca.

[box title=”” border_width=”2″ border_color=”#333399″ border_style=”solid” icon=”plus-circle” icon_style=”bg” icon_shape=”circle” align=”left” text_color=”#222222″]

Nowenna za przyczyną św. Dyzmy

Dzień I
Pokorny Łotrze, ty, który okazałeś bojaźń Bożą karcąc łotra lżącego Jezusa, prosimy cię pokornie, wstawiaj się za ………., który ………. (wymienić: nałóg, grzech, niestosowne upodobanie, itp.), aby okazał bojaźń swoją przed Bogiem i zerwał ze swoim grzechem (nałogiem ……….).

Módlmy się: Jezu, wspomnij na ………., gdy przyjdziesz do Swego Królestwa.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty przywracasz sprawiedliwość grzesznikom, pokornie Cię błagamy, skłoń nas do prawdziwej pokuty, jak Jednorodzony Syn Twój łaskawym wejrzeniem skruszył świętego Łotra i daj nam wieczną chwałę, jaką mu obiecał. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Dzień II

Pokorny Łotrze, ty, który sprawiedliwie cierpiałeś za swoje czyny, prosimy cię pokornie, wstawiaj się za ………., aby ujrzał całe zło, którego się dopuszcza i które wyrządza sobie i innym.

Módlmy się: Jezu, wspomnij na ………., gdy przyjdziesz do Swego Królestwa.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty przywracasz sprawiedliwość grzesznikom, pokornie Cię błagamy, skłoń nas do prawdziwej pokuty, jak Jednorodzony Syn Twój łaskawym wejrzeniem skruszył świętego Łotra i daj nam wieczną chwałę, jaką mu obiecał. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Dzień III

Pokorny Łotrze, ty, który okazałeś współczucie Jezusowi, prosimy cię pokornie, wstawiaj się za ………., aby dostrzegł rany zadawane swoim najbliższym przez swój grzech (nałóg ……….).

Módlmy się: Jezu, wspomnij na ………., gdy przyjdziesz do Swego Królestwa.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty przywracasz sprawiedliwość grzesznikom, pokornie Cię błagamy, skłoń nas do prawdziwej pokuty, jak Jednorodzony Syn Twój łaskawym wejrzeniem skruszył świętego Łotra i daj nam wieczną chwałę, jaką mu obiecał. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Dzień IV

Pokorny Łotrze, ty który zobaczyłeś niesprawiedliwość w osądzaniu Jezusa, prosimy cię pokornie, wstawiaj się za ………., aby ujrzał krzywdy niesłusznie wyrządzone.

Módlmy się: Jezu, wspomnij na ………., gdy przyjdziesz do Swego Królestwa.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty przywracasz sprawiedliwość grzesznikom, pokornie Cię błagamy, skłoń nas do prawdziwej pokuty, jak Jednorodzony Syn Twój łaskawym wejrzeniem skruszył świętego Łotra i daj nam wieczną chwałę, jaką mu obiecał. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Dzień V

Pokorny Łotrze, ty, który otworzyłeś się na Boga i zaufałeś Jego miłosierdziu, prosimy cię pokornie, wstawiaj się za ………., aby zaufał miłosierdziu Bożemu i został wyrwany z sideł szatana i uwolniony od zła.

Módlmy się: Jezu, wspomnij na ………., gdy przyjdziesz do Swego Królestwa.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty przywracasz sprawiedliwość grzesznikom, pokornie Cię błagamy, skłoń nas do prawdziwej pokuty, jak Jednorodzony Syn Twój łaskawym wejrzeniem skruszył świętego Łotra i daj nam wieczną chwałę, jaką mu obiecał. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Dzień VI

Pokorny Łotrze, ty, który potrafiłeś zobaczyć swoją nędzę i uznać ją przed swoim Zbawicielem, prosimy cię pokornie, wstawiaj się za ………., aby mógł doświadczyć takiej łaski skruchy, której ty doświadczyłeś na krzyżu.

Módlmy się: Jezu, wspomnij na ………., gdy przyjdziesz do Swego Królestwa.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty przywracasz sprawiedliwość grzesznikom, pokornie Cię błagamy, skłoń nas do prawdziwej pokuty, jak Jednorodzony Syn Twój łaskawym wejrzeniem skruszył świętego Łotra i daj nam wieczną chwałę, jaką mu obiecał. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Dzień VII

Pokorny Łotrze, ty, który w ostatnim momencie swego życia zapragnąłeś Boga i nawet nie pomyślałeś, że możesz razem z Nim przebywać w Jego Królestwie, prosimy cię pokornie, wstawiaj się za ………., aby zapragnął Boga, źródła swojego życia.

Módlmy się: Jezu, wspomnij na ………., gdy przyjdziesz do Swego Królestwa.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty przywracasz sprawiedliwość grzesznikom, pokornie Cię błagamy, skłoń nas do prawdziwej pokuty, jak Jednorodzony Syn Twój łaskawym wejrzeniem skruszył świętego Łotra i daj nam wieczną chwałę, jaką mu obiecał. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Dzień VIII

Pokorny Łotrze, ty, który prosiłeś tylko o wspomnienie o tobie w raju, prosimy cię pokornie, wstawiaj się za ………. i wyproś dla niego łaskę spowiedzi świętej, pojednanie z Bogiem i z ludźmi.

Módlmy się: Jezu, wspomnij na ………., gdy przyjdziesz do Swego Królestwa.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty przywracasz sprawiedliwość grzesznikom, pokornie Cię błagamy, skłoń nas do prawdziwej pokuty, jak Jednorodzony Syn Twój łaskawym wejrzeniem skruszył świętego Łotra i daj nam wieczną chwałę, jaką mu obiecał. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Dzień IX

Pokorny Łotrze, ty, którego Zbawiciel razem ze sobą wziął do raju, prosimy cię pokornie, wstawiaj się za ………., aby już tutaj na ziemi rozpoczął swoje życie z Bogiem i w Bogu.

Módlmy się: Jezu, wspomnij na ………., gdy przyjdziesz do Swego Królestwa.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu….

Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty przywracasz sprawiedliwość grzesznikom, pokornie Cię błagamy, skłoń nas do prawdziwej pokuty, jak Jednorodzony Syn Twój łaskawym wejrzeniem skruszył świętego Łotra i daj nam wieczną chwałę, jaką mu obiecał. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.[/box]

Jak już wspominałem, zabrałem się do rzeczy metodycznie, więc uważnie szukałem informacji o moich potencjalnych patronach. Odnalazłem między innymi wzmiankę, iż od średniowiecza znane są dwie nowenny za przyczyną św. Dyzmy Dobrego Łotra. Udało mi się wyszukać jednak tekst tylko jednej. Gdyby ktoś znał drugą – będę wdzięczny za podesłanie.

Również już od średniowiecza znana jest też Linia do św. Dobrego Łotra:

[box title=”” border_width=”2″ border_color=”#333399″ border_style=”solid” icon=”plus-circle” icon_style=”bg” icon_shape=”circle” align=”left” text_color=”#222222″]

Litania do św. Dobrego Łotra

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison
Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami
Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami

Święta Maryjo – módl się za nami
Matko Zbawiciela – módl się za nami

 • Św. Dyzmo, zwycięzco samego siebie – módl się za nami
 • Św. Dyzmo, pocieszycielu czekających na śmierć – módl się za nami
 • Św. Dyzmo, pomocy konających – módl się za nami
 • Św. Dyzmo, ozdobo Kościoła Chrystusowego – módl się za nami
 • Św. Dyzmo, patronie grzeszników powracających do Boga – módl się za nami
 • Św. Dyzmo, który sam powróciłeś do Boga w ostatniej chwili życia – módl się za nami
 • Św. Dyzmo, patronie skazanych na śmierć i umierających – módl się za nami
 • Św. Dyzmo, o którym pisze w swojej Ewangelii św. Łukasz, że zwrócił się do Jezusa, prosząc, żeby wspomniał na niego, kiedy już przyjdzie do swego królestwa – módl się za nami
 • Św. Dyzmo, któremu Jezus obiecał, że jeszcze dziś będzie z Nim w raju – módl się za nami
 • Św. Dyzmo, uczysz, że nawet w ostatniej chwili życia można jeszcze powrócić do Boga – módl się za nami
 • Św. Dyzmo, pierwszy zmarły święty – módl się za nami
 • Św. Dyzmo, rozgrzeszony przez Chrystusa – módl się za nami
 • Św. Dyzmo, wzorze doskonałego żalu za grzechy – módl się za nami
 • Św. Dyzmo, sprawiedliwie odbierający słuszną karę za swoje uczynki – módl się za nami

O dokonanie reszty życia naszego w pokoju i pokucie Pana prośmy – Racz dać, o Panie, O chrześcijańskie zakończenie życia naszego, bezbolesne, bez zawstydzenia, spokojne i o dobrą odpowiedź na budzącym bojaźń Sądzie Chrystusa, prośmy Najświętszą, Przeczystą, Błogosławioną, Pełną Chwały Bogarodzicę i zawsze Dziewicę Maryję ze wszystkimi świętymi wspomniawszy, siebie i innych ludzi, i całe życie nasze Chrystusowi Bogu oddajmy – Tobie, o Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

P: Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa.
W: Boże, oczyść mnie grzesznego i zmiłuj się.

Módlmy się: Panie, Boże nasz, którego władza jest nieogarniona i chwała niedościgniona, którego miłosierdzie jest bez miary i miłość do człowieka niewypowiedziana. Ty sam, Władco, w łaskawości Twojej wspomnij na mnie. Wspomóż, zbaw, zmiłuj się i ochroń mnie, Boże, łaską Twoją. Przyjmij mnie dzisiaj, Synu Boży, jako uczestnika mistycznej Twojej drogi, gdyż nie zdradzę Twoim wrogom tajemnicy ani też nie pocałuję Ciebie jak Judasz, lecz jak łotr wyznaję Ciebie: Wspomnij mnie, Panie, w królestwie Twoim.[/box]

Pierwszy święty, kanonizowany przez Pana Jezusa, pierwszy człowiek w raju po wygnaniu. Brzmi dobrze. Przede wszystkim jednak święty Dyzma jest dla mnie symbolem nadziei, której źródłem jest Miłosierdzie Boże. Nawet w ostatniej chwili człowiek ma szansę nawrócić się. Nie wiemy, jakie były winy Dobrego Łotra, musiały jednak być spore, skoro sam przyznaje, że zasłużył na śmierć przez ukrzyżowanie. Pomimo tych win dostał szansę – wystarczyło poprosić o miłosierdzie. Dla człowieka z moją przeszłością to ważny znak. Troszkę co prawda niepokoi mnie to, że po nawróceniu nic już nie zdołał za życia zdziałać, ale nie można mieć wszystkiego, prawda?

Myślę sobie, że to nie jest przypadek, iż Dyzma towarzyszy mi od dawna i – nie myśląc wtedy jeszcze o bierzmowaniu, wybrałem go na patrona projektu muzycznego. I, kurczę, no, lubię tego mojego patrona. Cieszę się ze swojego wyboru.

Wspierajcie mnie modlitwą. Bierzmowanie już 11 czerwca.

Navigate