Eksperci od papiestwa

Najpierw abdykacja Benedykta XVI, potem przygotowania do konklawe, samo konklawe i w końcu wybór i ogłoszenie światu nowego papieża oraz jego pierwsze, krótkie publiczne wystąpienie. Ten ciąg wydarzeń doprowadził do cudu. Nastąpił bowiem cud rozmnożenia.

Namnożyło nam się bowiem wszelkiej maści i autoramentu znawców watykańskich realiów, Ameryki Łacińskiej, Argentyny, Kościoła jako takiego, itp.. Najpierw rozważali przyczyny abdykacji Benedykta XVI, lepiej niż on sam wiedząc rzecz jasna, co siedziało w papieskiej głowie i jakie były powody jego decyzji. Potem prorokowali, kto ma szansę zostać papieżem i co z tego wynika. Jak widać, prorokowali fałszywie. Teraz zagłębiają się w rozważania, co nas czeka pod rządami Franciszka.

Nie mam bladego pojęcia, jakim papieżem będzie Franciszek, ani, w jakim kierunku poprowadzi Kościół rzymsko-katolicki. Wiem, że ujął mnie swoim uśmiechem i pierwszym wystąpieniem, w którym nie zabrakło gestów znaczących: ukłonu wobec poprzednika, nawiązania do przemówienia Karola Wojtyły po wyborze na papieża, ładnej prośby do wiernych o modlitwę, czy rezygnacji z kojarzącego się z monarchą stroju na rzecz prostej białej sutanny.

Przyznam, że tego zjawiska “wszecheksperckości” nie rozumiem. Ale jeszcze bardziej chyba nie rozumiem tych, którzy pomstują, że to nieistotna sprawa. Wpływ papiestwa na losy świata od wieków jest ogromny. Katolicyzm to jedno z liczniejszych wyznań. Abdykacja papieża zdarzyła się pierwszy raz od wieków. Funkcjonowanie nowego papieża przy żyjącym poprzedniku też jest pewną nowością. To jest istotny temat, czy się to komuś podoba.

Navigate